Η Λέσχη Ανάγνωσης σε καινούργιο project

Πρόσκληση

Η ποίηση ως θεραπεία για τα δεινά του νου και της ψυχής. Αυτή είναι η βασική ιδέα που οδήγησε στη γέννηση της νέας δραστηριότητας της Λέσχης Ανάγνωσης, καθώς δημιουργούμε «συνταγές ποίησης». Επειδή είμαστε πεπεισμένοι ότι η ποίηση μπορεί να διαδραματίσει βασικό ρόλο στην ψυχική ευημερία των ανθρώπων, προσπαθούμε να αντιμετωπίσουμε τα σύγχρονα προβλήματα  δημιουργώντας το κατάλληλο  «χάπι της ποίησης». Ήδη έχουν εκπονηθεί δεκάδες προτάσεις για έναν πιο θετικό τρόπο ζωής, δείγμα των οποίων θα δημοσιοποιείται τακτικά στην ιστοσελίδα του σχολείου.

Καλούμε λοιπόν όποιον μαθητή  επιθυμεί να μας βοηθήσει σε αυτό το έργο να έρθει δίπλα μας, να ανακαλύψουμε μαζί στίχους ποιητών που καταπραΰνουν τις ανησυχίες,  αντιμετωπίζουν τις δυσλειτουργίες και ωθούν στην ολοκλήρωση του ανθρώπου. Όποιος αγαπά την Ψυχολογία, την ποίηση και πάνω από όλα τον άνθρωπο, κάθε Τετάρτη στα διαλείμματα στη Βιβλιοθήκη του σχολείου μας φτιάχνει τη δική του συνταγή, τη συνταγή της ποίησης.