Η Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο

Η Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο (Internet Safety Day), καθιερώθηκε το έτος 2004 με πρωτοβουλία της Ευρωπαίας Επιτρόπου Viviane Reding, αρμόδια για την Κοινωνία της Πληροφορίας και τα Μέσα Επικοινωνίας, με σκοπό να προωθήσει την ασφαλή και θετική χρήση του διαδικτύου και της ψηφιακής τεχνολογίας, ιδιαίτερα ανάμεσα σε παιδιά και νέους ανθρώπους.

Με την ευκαιρία του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο, οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του 4ου Γυμνάσιου Σερρών παρακολούθησαν  διαδικτυακές ενημερώσεις στις 1 και 8 Φεβρουαρίου 2022 σχετικά με την Ασφαλή Πλοήγηση στο Διαδίκτυο για παιδιά και τις επισφαλείς διαδικτυακές συμπεριφορές. Τις  ενημερωτικές δράσεις  διοργάνωσαν η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας στο πλαίσιο των δράσεων του Παρατηρητηρίου Πρόληψης και Διαχείρισης Κρίσεων σε συνεργασία με την Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας και το Τμήμα Αντιπεριφέρειας Ψηφιακής Διακυβέρνησης και το Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη  – Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος αντίστοιχα. Οι εισηγήσεις έγιναν από εξειδικευμένα στελέχη των υπηρεσιών  μέσω του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου.

Πιο συγκεκριμένα η θεματολογία που  αναπτύχθηκε  περιελάβανε:

• Τα εν οίκω μη εν Δικτύω
  • Social Media και νέοι – Like or Dislike?
  • Να (παί)ζει κανείς ή να μην (παί)ζει
  • Πρόληψη και αντιμετώπιση των κινδύνων που σχετίζονται με τις νέες τεχνολογίες,
  • Παγίδες που ελλοχεύουν στις ιστοσελίδες κοινωνικής δικτύωσης,
  • Διαδικτυακός σεξουαλικός εξαναγκασμός και εκβιασμός,
  • Εθισμός στο διαδίκτυο,
  • Το φαινόμενο του διαδικτυακού εκφοβισμού.

Ενημερωτικά φυλλάδια από τη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος