Κομποστοποίηση στην αυλή του σχολείου.

Κομποστοποίηση είναι μια φυσική διαδικασία αποσύνθεσης, όπου τα οργανικά απόβλητα ( φύλλα, φλούδες καρπών, κομμένα χόρτα κα) με τη βοήθεια βακτηρίων, μυκήτων και άλλων μικροοργανισμών μετατρέπονται σε ένα πλούσιο λίπασμα το compost.

Οι μαθητές που συμμετέχουν στο πρόγραμμα ¨Ανακυκλώνω & δημιουργώ (GO 4 GREEN), καθώς και μια ομάδα μαθητών που συμμετέχει στο πρόγραμμα ¨Σχολικός Κήπος¨, συνεργάστηκαν και ξεκίνησαν την διαδικασίας της κομποστοποίησης στην αυλή του σχολείου. Το οργανικό λίπασμα ή αλλιώς το compost που θα παραχθεί, θα χρησιμοποιηθεί στην ανάπτυξη των λαχανικών του σχολικού μας κήπου.

Στόχος μας είναι να ενημερωθούν οι μαθητές μας για τις αξίες της κυκλικής ανακύκλωσης, να έρθουν σε επαφής με έναν πιο φυσικό τρόπο διαχείρισης των απορριμμάτων, να προβληματιστούν πάνω σε θέματα προστασίας του περιβάλλοντος.