11η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Την Παρασκευή 27-9-2024,  γιορτάστηκε στο σχολείο μας η  Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με μια σειρά από ποικίλες  αθλητικές δραστηριότητες, στοχεύοντας στην ενίσχυση της φυσικής δραστηριότητας και της ομαδικότητας στους/στις μαθητές/τριες με σύνθημα « Αθλούμαστε μαζί – Δίνουμε ποιότητα στη ζωή».

Κατά τη διάρκεια της ημέρας, οι μαθητές και οι μαθήτριες μας είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε μια πληθώρα αθλημάτων και δραστηριοτήτων, που  κάλυψαν τις προτιμήσεις και τα ενδιαφέροντα όλων.

Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων,  διεξήχθησαν:

• Αγώνες ποδοσφαίρου, όπου οι μαθητές/τριες αναμετρήθηκαν σε φιλικά παιχνίδια, προάγοντας το πνεύμα του fair play και της συνεργασίας.
  • Αγώνες βόλεϊ, όπου ομάδες  ανταγωνίστηκαν με στόχο τη διασκέδαση και την ανάπτυξη δεξιοτήτων ομαδικότητας.
  • Αγώνες μπάσκετ, δίνοντας την ευκαιρία στου/στις μαθητές/τριες να δοκιμάσουν τις μπασκετικές τους ικανότητες σε έναν άκρως συναρπαστικό διαγωνισμό.
  • Πινγκ-πονγκ, όπου  διοργανώθηκαν τουρνουά με σκοπό να δοκιμαστούν τα αντανακλαστικά και η ταχύτητα των συμμετεχόντων.

• Orienteering (παιχνίδι προσανατολισμού), μία δραστηριότητα που έφερε τους/τις μαθητές/τριες της Α΄ Τάξης κοντά στη φύση, δοκιμάζοντας τις ικανότητές τους στην πλοήγηση και στον προσανατολισμό σε εξωτερικό χώρο.
  • Μαθήματα λατινικών χορών, μια ευχάριστη εμπειρία κίνησης και χορού, που  πρόσφερε κέφι και ενέργεια.
  • Αεροβική γυμναστική (Aerobics) και Zumba όπου οι μαθητές/τριες  συμμετείχαν σε μαθήματα αεροβικής με στόχο τη βελτίωση της φυσικής τους κατάστασης μέσα από τη διασκέδαση.
  • TaeKwondo και Kickboxing όπου έμπειροι εκπαιδευτές  παρουσίασαν  τις βασικές αρχές των πολεμικών τεχνών, προσφέροντας στους/στις μαθητές/τριες μια μοναδική ευκαιρία να γνωρίσουν αυτά τα δυναμικά αθλήματα που συνδυάζουν πειθαρχία, αυτοάμυνα και σωματική ευεξία.

Πολλές από τις παραπάνω εκδηλώσεις έγιναν σε συνεργασία με το 4ο Λύκειο.

Οι εκδηλώσεις αυτές προσέφεραν στους/στις  μαθητές/τριες μας τη δυνατότητα να γνωρίσουν διαφορετικά αθλήματα και δραστηριότητες, να αναπτύξουν νέες δεξιότητες και να απολαύσουν τη χαρά του αθλητισμού σε ένα υποστηρικτικό και ευχάριστο περιβάλλον υιοθετώντας το κοινό σύνθημα « Τρέχω για το ΣΥΝ» (ΣΥΝεργασία –  ΣΥΝεννόηση – ΣΥΝαδέλφωση – ΣΥΝθεση)

Το 4ο Γυμνάσιο Σερρών ενθαρρύνει όλους τους/τις μαθητές/τριες να συμμετάσχουν και να ανακαλύψουν τη σημασία της φυσικής δραστηριότητας και της συνεργασίας, προάγοντας τη φιλοσοφία ότι “Ο αθλητισμός είναι για όλους”.

Ευχαριστούμε πολύ τους:

• Χορτομάρη Βασίλη, πρόεδρο του συλλόγου Orienteering Σερρών και τους εθελοντές του συλλόγου: Τενεκετζή Σίμο και Αναστασιάδου Δήμητρα,
  • Τσαρτσαπάκη Ιωάννη, καθηγητή ΤΕΦΑΑ,
  • Δανιηλίδη Παναγιώτη, καθηγητή Φυσ. Αγωγής
  • Τοπτσή Ματθαίο, 4ετή φοιτητή ΤΕΦΑΑ Σερρών
  • Παρασκευόπουλο Ιωσήφ, καθηγητή Φυσ. Αγωγής του 4ου Γυμνασίου και
  • Καζάκα Σοφία, καθηγήτρια Πληροφορικής του 4ου Γυμνασίου

για την πολύτιμη συνεισφορά τους στην διεξαγωγή των δραστηριοτήτων.

Ίσως σας ενδιαφέρουν…