Ενημέρωση γονέων του 4ου Γυμνασίου Σερρών

Ολοκληρώθηκε τη Δευτέρα 30/10/24 η πρώτη και καθιερωμένη ενημερωτική συνάντηση του έτους για παιδαγωγικά θέματα, θέματα καλών πρακτικών, αγαστής συνεργασίας, αλλά και θέματα διδασκαλίας των μαθημάτων.

Αρχικά οι γονείς έλαβαν χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με τα καινούρια μέτρα που προβλέπει το νέο ΦΕΚ (απουσίες, κινητά τηλέφωνα), τον Εσωτερικό Κανονισμό του σχολείου, καθώς και άλλα θέματα από τη Διευθύντρια του σχολείου κ. Ευαγγελία Σκέμπερη.

Ακολούθησε ενημέρωση από την πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων κ. Ελένη Πανάκα.

Αφού αποχώρησαν οι γονείς της Β’ και Γ’ Γυμνασίου, έγινε περαιτέρω ενημέρωση για τα μαθήματα της Α’ Γυμνασίου. Οι καθηγητές που έχουν αναλάβει μαθήματα στην πρώτη τάξη του σχολείου μας απευθύνθηκαν στους γονείς των μαθητών και μαθητριών τους επισημαίνοντας λεπτομέρειες που θα πρέπει να λάβουν υπόψη τους, προκειμένου το αποτελέσμα της παιδαγωγικής διαδικασίας να είναι το επιθυμητό και η συνεργασία μεταξύ τους να είναι η καλύτερη δυνατή, λαμβάνοντας υπόψη τη μετάβαση τους από την Πρωτοβάθμια στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Ίσως σας ενδιαφέρουν…