Eπίσκεψη στο Δικαστικό Μέγαρο Σερρών

Στις 18 Απριλίου 2018 η Γ΄2 τάξη του 4ου Γυμνασίου με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Ντινίδου Δέσποινα (ΠΕ02) πραγματοποίησε σε συνεργασία με τον Σ.Σ.Ν. (Συμβουλευτικό Σταθμό Νέων) διδακτική επίσκεψη στο Δικαστικό Μέγαρο Σερρών στο πλαίσιο του προγράμματος «Οδικός άξονας, καλλιεργώντας το αίσθημα δικαίου».

Οι μαθητές ενημερώθηκαν από την επιμελήτρια ανηλίκων, την κ. Χατζηβασιλείου Ελένη για τη λειτουργία των δικαστηρίων και τη διαδικασία διεξαγωγής μιας δίκης και παρακολούθησαν δύο υποθέσεις του Μονομελούς Πλημμελειοδικείου.

Ακολούθησε ενημέρωση για την παραβατικότητα των ανηλίκων με πιο συνήθεις περιπτώσεις αυτές της οδήγησης χωρίς άδεια και της χρήσης εξαρτησιογόνων ουσιών.

Στη συνέχεια οι μαθητές μοιράστηκαν ρόλους και συμμετείχαν σε μια εικονική δίκη. Στο τέλος έγινε παρουσίαση (ppt) από τον εκπρόσωπο της Διεύθυνσης Αστυνομίας Σερρών, τον κ. Πρόδρομο Τσουκαλά για τους κινδύνους από τη χρήση ουσιών και «το πείραμα της Ολλανδίας».

Οι μαθητές στο σύνολό τους αποτίμησαν ως θετική και ενδιαφέρουσα την εμπειρία και εκφράστηκαν με ενθουσιασμό και ικανοποίηση.