Δειγματική διδασκαλία στο μάθημα της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας

Την  Τρίτη  28-3-2023,  κατά  τη  διάρκεια  της  6ης  και  7ης  ώρας  του  ωρολογίου  προγράμματος,  πραγματοποιήθηκε  δίωρη    δειγματική  διδασκαλία    στο  μάθημα  της  Αρχαίας  Ελληνικής  Γλώσσας  της  Α’ Γυμνασίου  και  στο  τμήμα  Α4   από  τη  φιλόλογο    Καμαράκη  Μάρθα, εκπαιδευτικό  του  Σχολείου  μας. Αντικείμενο  της  διδασκαλίας  ήταν  το  Κείμενο  και  ο  Λεξιλογικός  Πίνακας  της  Ενότητας  11  του  σχολικού  βιβλίου, «Η  αγάπη  του  Αλεξάνδρου  για  τον  Βουκεφάλα». Οι  μαθητές  μέσω  της  ατομικής  και  ομαδοσυνεργατικής  προσέγγισης, στο  πλαίσιο  της  κειμενοκεντρικής  και  επικοινωνιακής  διδασκαλίας,  επεξεργάστηκαν  το  Κείμενο  και  τον  Λεξιλογικό  Πίνακα, με  στόχο  να  κατανοήσουν  ένα  εύληπτο  και  ενδιαφέρον  κείμενο  το  οποίο  αφορά  ένα  εμβληματικό  πρόσωπο, να  γνωρίσουν   τον  δυναμισμό  της  ελληνικής  γλώσσας  και  να  αντιληφθούν  ότι  η  θεματολογία  των  αρχαίων  ελληνικών  κειμένων  είναι  πάντα  επίκαιρη, ώστε  να  αποτελεί  οδηγό  για  τον  σύγχρονο  άνθρωπο.

Οι  μαθητές  δραστηριοποιήθηκαν   μέσα  από  μια  ποικιλία  ασκήσεων, ώστε  να  αντιληφθούν   τη  διαχρονική  διάσταση  της  αρχαίας  ελληνικής  θεματογραφίας   και  της  ελληνικής  γλώσσας.

Τη  διδασκαλία  παρακολούθησαν  οι  κάτωθι, οργανικά  τοποθετημένοι,  φιλόλογοι  του  Σχολείου  μας:  Καρανάσιου  Αρετή,  Κόνιαρη  Ελευθερία, Μούσα  Ελένη, Ντινίδου  Δέσποινα, Παπάζογλου  Ζηνοβία  και  Χαρπουζάνη  Ζωή.

Μετά  την  ολοκλήρωση  της  διδασκαλίας  ακολούθησε  συζήτηση  μεταξύ  των  παρευρισκομένων  εκπαιδευτικών  με  στόχο  την  ανατροφοδότηση  του  διδάσκοντα,  βάσει  συγκεκριμένων  κριτηρίων.