Διδακτική επίσκεψη στην 5η SEREXPO

Διδακτική επίσκεψη πραγματοποίησε στις 25 Σεπτεμβρίου 2019 στην 5η SEREXPO 2019  η Β’τάξη του σχολείου μας, στο πλαίσιο του μαθήματος  της τεχνολογίας και συγκεκριμένα της θεματικής ενότητας «Παραγωγικές μονάδες».

Οι διοργανωτές του Εμπορικού & Βιομηχανικού Επιμελητηρίου Σερρών και το Ινστιτούτο Ελληνικό Γάλα, ενημέρωσαν τους μαθητές για το γάλα της περιοχής μας και τις ιδιότητές του, ενώ προσφέρθηκαν παγωτά.

Στα περίπτερα των διαφόρων παραγωγικών μονάδων, οι μαθητές γνώρισαν τα παραγόμενα προϊόντα του νομού μας και της ευρύτερης περιοχής. Επίσης ξεναγήθηκαν στον ραδιοφωνικό σταθμό ΕΡΑ Σερρών και πήραν μέρος στο πρόγραμμά του.

Τέλος συμμετείχαν στη διαθεματική δράση: «Ο μικρός τουρίστας/καταναλωτής-Μια βαλίτσα ταξιδεύει …στις Σέρρες». Η μεταφορά των μαθητών έγινε με δαπάνη του Επιμελητηρίου.

Η επίσκεψη αυτή εμπλούτισε τις εμπειρίες των μαθητών.