ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΗΣ Β΄ ΤΑΞΗΣ ΣΤΗ ΒΕΡΓΙΝΑ

Την Τετάρτη, 24 Απριλίου 2024, η Β΄ τάξη του Γυμνασίου μας πραγματοποίησε την ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή της στη Βεργίνα. Αρχικά, οι μαθητές μαζί με τους συνοδούς καθηγητές ξεναγήθηκαν από επαγγελματίες ξεναγούς στο νέο Μουσείο των Αιγών, όπου εκτίθενται ευρήματα που έφερε στο φως η αρχαιολογική σκαπάνη από τις ανασκαφές στις Αιγές και στον ευρύτερο χώρο των Αιγών. Επόμενη στάση της ξενάγησής μας ήταν το Μουσείο των Βασιλικών Τάφων. Οι μαθητές είδαν από κοντά και θαύμασαν τους βασιλικούς τάφους και τους θησαυρούς που βρέθηκαν μέσα σε αυτούς, όπως αγγεία, όπλα και πολύτιμα κοσμήματα απαράμιλλης ομορφιάς και ανεκτίμητης αξίας και απέκτησαν μια αίσθηση της λαμπρότητας της πόλης των Αιγών στα χρόνια της μεγάλης ακμής του ένδοξου Μακεδονικού Βασιλείου. Τέλος, κατευθυνθήκαμε στο άλσος του Αγίου Νικολάου Νάουσας για φαγητό και ξεκούραση.