Επίσκεψη των ομίλων Φιλαναγνωσίας και Δημιουργικής Γραφής στα Τρίκαλα

Στις 16-17 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε η εκπαιδευτική επίσκεψη των  λογοτεχνικών ομίλων του σχολείου στα Τρίκαλα και Μετέωρα. Η επίσκεψη  ήταν η τελευταία φάση μιας πολύμηνης διαδικασίας που ξεκίνησε από τον  Οκτώβριο με την ανάθεση στα παιδιά της μελέτης μυθιστορημάτων των δύο  συγγραφέων που κατοικούν στα Τρίκαλα, της Μαρούλας Κλιάφα και της   Τούλας Τίγκα, απόσπαματα των οποίων μάλιστα περιλαμβάνονται στα  σχολικά βιβλία της Λογοτεχνίας. Σε μια επόμενη φάση, τον Ιανουάριο,  συμμετείχαμε στο πρόγραμμα “Φιλμοτεχνία ” στο Μουσείο Κινηματογράφου  της Θεσσαλονίκης,όπου κινηματογραφήσαμε δύο σκηνές από το βιβλίο της  Τίγκα “Η εποχή των Υακίνθων”. Μετά τη μελέτη ακολούθησε η δημιουργία  σελιδοδεικτών, ώστε να προσφερθούν ως ενθύμιο της συνάντησης. Έτσι  φτάσαμε στη Δημοτική βιβλιοθήκη των Τρικάλων για τη συνάντηση με την  κ. Τίγκα, ενώ θέματα υγείας της κ. Κλιάφα δεν της επέτρεψαν να  παραβρεθεί. Η κουβέντα των παιδιών με τη συγγραφέα ήταν ζεστή και  ουσιαστική και δημιούργησε τις καλύτερες εντυπώσεις σε όλους, πράγμα  που αποτύπωσε με ιδιαίτερα συγκινητικό τρόπο η συγγραφέας τις επόμενες  ημέρες στα κοινωνικά δίκτυα σε κείμενό της αφιερωμένο στα παιδιά της  λέσχης. Παράλληλα, συνδυάσαμε δράσεις όπως επίσκεψη στο Μουσείο  Τσιτσάνη,στο Δίδυμο Οθωμανικό λουτρό,στις ονομαστές συνοικίες της  πόλης και στο βυζαντινό κάστρο. Επίσης, στην Καλαμπάκα την επόμενη  μέρα βρεθήκαμε στο μουσείο Ελληνικής Παιδείας και στη μονή  Μεταμορφώσεως του Σωτήρος στα Μετέωρα. Μάλιστα το τελευταίο  συνδυάστηκε με τη δημιουργική γραφή και αφορά διηγήματα των παιδιών  που σχετίζονται με τον ιερό χώρο. Όλη η εμπειρία του ταξιδιού ήταν  μοναδική, μάγεψε τα παιδιά, που άλλωστε τόσο ανάγκη είχαν για μια  δραστηριότητα τέτοιου χαρακτήρα, πρόσφερε γνώση και εμπειρίες, και  κυρίως επέτρεψε σε όλους μας να δημιουργήσουμε όμορφες αναμνήσεις.