Επίσκεψη στην Έκθεση ζωγραφικής

«Η ΕΥΖΩΝΙΚΗ ΣΤΟΛΗ- Η ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ 40 ΕΡΓΑ ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΗ  ΜΥΛΩΝΑ»

Στο πλαίσιο της πρόσληψης της ιστορικής γνώσης μέσα από τη βιωματική μάθηση, σήμερα 14 Φεβρουαρίου 2020,  μαθητές και μαθήτριες της Α΄ Γυμνασίου μαζί με τους συνοδούς καθηγητές τους επισκέφτηκαν την έκθεση ζωγραφικής του Γιάννη Μυλωνά με θέμα την ευζωνική στολή.

Με την ευκαιρία της συμπλήρωσης  150 χρόνων από την ίδρυση της Προεδρικής Φρουράς στο φουαγιέ του Δημοτικού Θεάτρου Σερρών  εκτίθενται έργα ζωγραφικής με σκοπό την προβολή του ήθους και των αξιών που εκπροσωπεί το ύψιστο τιμητικό άγημα της χώρας. Η έκθεση που περιλαμβάνει 40 έργα του ζωγράφου Γιάννη Μυλωνά, καθώς και στατική παρουσία  Ευζώνων της Προεδρικής Φρουράς, έδωσε την ευκαιρία στους/στις μαθητές/τριες να παρακολουθήσουν μέσα από τα έργα του καλλιτέχνη την εξέλιξη της φουστανέλας και να κατανοήσουν τις ιστορικοκοινωνικές παραμέτρους που επηρέασαν και καθόρισαν  αυτή την εξέλιξή της όπως: οι αλλαγές του πολιτεύματος, η υιοθέτηση νέων αισθητικών κριτηρίων, ο εκσυγχρονισμός των ελληνικών όπλων και οι νέες ενδυματολογικές ανάγκες του στρατεύματος.