Ολοκλήρωση του προγράμματος “Η σχολική βιβλιοθήκη στο προσκήνιο: ας συντονιστούμε!”

Τη σχολική χρονιά 2022-2023 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο πολιτιστικό πρόγραμμα σχολικών δραστηριοτήτων από τις φιλολόγους Μούσα Ελένη και Ντινίδου Δέσποινα με τη συμμετοχή 24 μαθητών της Γ΄ Γυμνασίου. Πρωταρχικοί στόχοι του προγράμματος ήταν η ανάπτυξη της φιλαναγνωσίας των μαθητών, η ενίσχυση του ρόλου της σχολικής βιβλιοθήκης στη σχολική ζωή , η όσο γίνεται περισσότερο διαλεκτική σχέση του μαθητή αναγνώστη με τους συγγραφείς και το έργο τους , η δημιουργική έκφραση των μαθητών. Η λειτουργία του προγράμματος οδήγησε σταθερά στην επίτευξη των συγκεκριμένων στόχων, πράγμα που αποτυπώθηκε σε σημαντικά απτά αποτελέσματα:

• πολύ μεγάλη αύξηση της επισκεψιμότητας των μαθητών στη σχολική βιβλιοθήκη, ώστε αυτή να μετατραπεί σε σημείο συνάντησης και διαλόγο
  • κατακόρυφη αύξηση του δανεισμού βιβλίων από τους μαθητές συγκριτικά με κάθε προηγούμενη σχολική χρονιά.
  • συνάντηση συνεργασίας των μαθητών με τη συγγραφέα Τούλα Τίγκα στη Δημοτική Βιβλιοθήκη των Τρικάλων

Το σύνολο των δραστηριοτήτων που πραγματοποιήθηκαν περιέχονται στην παρακάτω παρουσίαση.

Η σχολική βιβλιοθήκη στο προσκήνιο από Ελένη Μούσα