Πολυτεχνείο ’73 – στο 4ο Γυμνάσιο Σερρών

Την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου 2017 τιμήθηκε στο χώρο εκδηλώσεων του σχολείου, η 44η επέτειος από την αιματηρή εξέγερση του Πολυτεχνείου στην Αθήνα, το Νοέμβριο του 1973, την κορυφαία πράξη αντίστασης του λαού μας κατά τη διάρκεια της δικτατορίας 1967-1974. Στην εκδήλωση παρουσιάστηκαν από μαθητές και μαθήτριες κείμενα (πεζά, ποιήματα, αναφορές του Τύπου, αποσπάσματα ημερολογίων), ενώ μαθητική ορχήστρα και χορωδία απέδωσαν τραγούδια της εποχής. Ταυτόχρονα γινόταν προβολή σχετικού οπτικοακουστικού υλικού με γεγονότα της εποχής αλλά και όσων είχαν προηγηθεί κατά τη διάρκεια της δεκαετίας του ’60 και των αρχών του ’70 στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Η εκδήλωση έκλεισε με την ανάκρουση του εθνικού ύμνου.

Συγκεκριμένα:

Διαβάστηκαν τα κείμενα:

–  Εισαγωγικό κείμενο με τίτλο «Πολυτεχνείο, 44 χρόνια μετά», από τη μαθήτρια της Γ3 τάξης Ζαχομήτρου Σοφία

– Το Πολυτεχνείο και το διεθνές κλίμα της εποχής, από τη μαθήτρια της Γ4 τάξης Κύδρου Αθανασία

– Ελεύθερη απόδοση στα ελληνικά του ποιήματος/τραγουδιού και συμβόλου της εποχής Blowin’ in the wind του αμερικάνου τραγουδοποιού Bob Dylan

– Το Χρονικό των ημερών της εξέγερσης από τις μαθήτριες Μανάφη Άννα της Γ4 τάξης και Ξενοδοχίδου Δήμητρα της Γ5 τάξης

– Το ποίημα του Τάσου Λειβαδίτη «Αν θες να λέγεσαι άνθρωπος» από τη μαθήτρια Μαλλιαρά Αφροδίτη της Γ4 τάξης

– Το ποίημα της Κωστούλας Μητροπούλου «1050 χιλιόκυκλοι» από τη μαθήτρια Μανωλάκη Ματίνα της Γ4 τάξης

– Η μαρτυρία ενός μαθητή της εποχής, από τους μαθητές Μπαλκούρη Γιώργο και Πετρακίδη Άγγελο της Γ5 τάξης

– Τα ονόματα των νεκρών της εξέγερσης, από τις μαθήτριες Μάκκινα Δήμητρα και Μαραγκοπούλου Νικόλ της Γ4 τάξης

– Το ποίημα της Κωστούλας Μητροπούλου «Η επιστροφή», από τη μαθήτρια Μαραγκοπούλου Νικόλ της Γ4 τάξης

– Ο επίλογος από τη μαθήτρια Μάκκινα Δήμητρα της Γ4 τάξης

Από την ορχήστρα και τη χορωδία αποδόθηκαν τα τραγούδια:

– Blowin’ in the wind, του Bob Dylan

– Ο δρόμος, του Μάνου Λοϊζου

– Ένα το χελιδόνι, του Μίκη Θεοδωράκη

– Ο λεβέντης, του Μίκη Θεοδωράκη

– Μαλαματένια λόγια, του Γιάννη Μαρκόπουλου

– Το γελαστό παιδί, του Μίκη Θεοδωράκη

Επίσης ακούστηκαν ηχογραφημένα στις αυθεντικές εκτελέσεις τα τραγούδια:

– Η συγκέντρωση της Ε.Φ.Ε.Ε., του Διονύση Σαββόπουλου

– Πατρίδα, του Αλκίνοου Ιωαννίδη

Στην ορχήστρα συμμετείχαν οι:

– Ξενοδοχίδου Δήμητρα, μαθήτρια της Γ5 τάξης στο αρμόνιο

– Τζιόμαλλος Νικήτας, μαθητής της Γ6 τάξης στα κρουστά

– Τοπτσής Μιχάλης, μαθητής της Γ6 τάξης στην κιθάρα

– Χατζηκωνσταντίνου Ανδρέας, μαθητής της Γ3 τάξης στην κιθάρα

– Στο τραγούδι Blowin’ in the wind του Bob Dylan, έπαιξε φυσαρμόνικα ο εκπαιδευτικός του σχολείου Σκαλτσάς Γώργος.

Στην χορωδία συμμετείχαν οι μαθήτριες:

Ζδούπα Ειρήνη της Α4 τάξης, Αγγειοπλάστη Βασιλική, Αναδολή Δήμητρα, Ασλανίδου Έφη, Αχτσή Μαρία, Βάσσου Ελένη, Γαϊτατζή Δέσποινα, Γιαβρή Βίβιαν, Γκάργκαλη Δέσποινα, Δαραβίγκα Θεοδώρα της Γ1 τάξης, Γκαϊτατζή Ευαγγελία, Γκάκου Σταματία, Κηπουρού Δήμητρα, Μπαλάσκα Θεοφανία, Μπλόσμι Αγαθή, Μπούσιου Ελένη της Γ2 τάξης, Μανάφη Άννα της Γ4 τάξης και Ξενοδοχίδου Δήμητρα της Γ5 τάξης.

Για την πραγματοποίηση της εκδήλωσης βοήθησαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας:

Ανθυμίδου Αγγελική και Σκαπή Βασιλική στο οπτικοακουστικό υλικό, Σαμαράς Πασχάλης στη μουσική, Σκαλτσάς Γιώργος και Φέλη Γαρυφαλλιά στην όλη διοργάνωση.