Υποστήριξη σχολικών Μονάδων από Ψυχολόγους και Κοινωνικούς Λειτουργούς

Αγαπητοί γονείς και μαθητές,

Σας ενημερώνουμε ότι στο πλαίσιο της πράξης «Υποστήριξη σχολικών Μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Γενικής Εκπαίδευσης από Ψυχολόγους και Κοινωνικούς Λειτουργούς» , στο σχολείο μας υπηρετεί η ψυχολόγος Λαμδά Μαρία κάθε Τετάρτη από τις 9:00 έως τη 13:00.

Οι αρμοδιότητες της ψυχολόγου στο σχολείο μας είναι η ψυχοκοινωνική υποστήριξη και ενδυνάμωση των μαθητών και των οικογενειών τους. Συγκεκριμένα, παρέχεται συμβουλευτική υποστήριξη σε μαθητές με στόχο να συζητηθούν, διερευνηθούν και κατανοηθούν οι ψυχοσυναισθηματικές και κοινωνικές ανάγκες που μπορεί να βιώνουν στην καθημερινότητα τους και χρήζουν συμβουλευτικής υποστήριξης και πλαισίωσης.

Για τους μαθητές/τριες που είναι μικρότεροι από 18 ετών απαιτείται συγκατάθεση του κηδεμόνα τους μέσω Υπεύθυνης Δήλωσης για να έχουν ατομική συνάντηση με την ψυχολόγο.