Μαθηματικά και Λογοτεχνία

Τη Δευτέρα 20, την Τρίτη 21 και την Παρασκευή 24 Μαΐου πραγματοποιήθηκαν τρεις συνδιδασκαλίες Φιλολόγου-Μαθηματικού με θέμα Μαθηματικά και Λογοτεχνία. Η οργάνωση των συνδιδασκαλιών έγινε από την ενδοσχολική συντονίστρια τάξεων μαθηματικό κ. Νεράντζη σε συνεργασία με τις φιλολόγους κ. Μούσα και κ. Καμαράκη. Οι κοινές διδασκαλίες πραγματοποιήθηκαν στα τμήματα Β1, Β4, Β5 με εφαρμογή της ομαδοσυνεργατικής μεθόδου. Κάθε μία είχε διάρκεια μίας διδακτικής ώρας. Τη δράση αυτή παρακολούθησαν εκπαιδευτικοί του σχολείου μας.

Οι μαθητές μας επεξεργάστηκαν φύλλα εργασίας μέσω των οποίων ήρθαν σε επαφή με τη Μαθηματική Λογοτεχνία. Απέκτησαν γνώσεις σχετικά με αυτό το είδος λογοτεχνίας και τους διασημότερους συγγραφείς του. Τα παιδιά ανταποκρίθηκαν με ενδιαφέρον στην πρωτότυπη διδακτική προσέγγιση και συνεργάστηκαν με επιτυχία.

Ίσως σας ενδιαφέρουν…