Eθελοντική δράση Let’s do it Greece! 2019

«Πες μου και θα ξεχάσω. Δείξε μου και ίσως να θυμάμαι. Κάνε με να το βιώσω και θα το καταλάβω.»  λέει μια  κινέζικη παροιμία.  Το βίωμα είναι το πιο ισχυρό μάθημα, γι’ αυτό και οι εκπαιδευτικοί του 4ου Γυμνασίου στήριξαν την απόφαση των μαθητών και μαθητριών της περιβαλλοντικής ομάδας του σχολείου να λάβουν μέρος στην εθελοντική δράση Lets do it Greece! 2019

Την Πέμπτη 4 Απριλίου 2019 οι μαθητές και οι μαθήτριες της περιβαλλοντικής ομάδας υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών του σχολείου κ. Παπαδημητρίου Χριστίνας, κ. Ελευθεράκου Αθανάσιου ΠΕ04 και της κ. Ανθυμίδου Αγγελικής ΠΕ08 και σε συνεργασία με την περιβαλλοντική ομάδα του 4ου Λυκείου και τους/τις εκπαιδευτικούς της Μπαχαδίρογλου Ολυμπία, κ Αλεξιάδου Παναγιώτα και κ. Δάρατζη Κωνσταντίνο, προχώρησαν σε εκτεταμένες παρεμβάσεις στον αύλειο χώρο του σχολικού συγκροτήματος. Πιο συγκεκριμένα, καθάρισαν την αυλή, φύτεψαν αρωματικά φυτά, λαχανικά, λουλούδια και ελαιόδεντρα. Έβαψαν τα παρτέρια, τα παγκάκια και τις βρύσες.

Οι μαθητές και μαθήτριες των δύο σχολείων έγιναν μέρος της μεγάλης πανελλήνιας παρέας που πιστεύει στην δύναμη των ονείρων. Αποφάσισαν να γίνουν η αλλαγή που περιμένουν.  Αυτό γέμισε τις ψυχές όλων μας με ελπίδα και αισιοδοξία.