Ο Λογοτεχνικός Όμιλος συναντά τον συγγραφέα Γ. Τέντε

Στο πλαίσιο της διήμερης εκπαιδευτικής επίσκεψης της Γ’ Γυμνασίου στην Αλεξανδρούπολη εντάχθηκε και η συνάντηση του Ομίλου Φιλαναγνωσίας και Δημιουργικής Γραφής με τον συγγραφέα Γ. Τέντε, ακαδημαϊκό διδάσκοντα στην Ιατρική Σχολή της Αλεξανδρούπολης. Τα μέλη του Ομίλου έχουν αναλύσει  στη διάρκεια της χρονιάς το μυθιστόρημα του κ. Τέντε “Ελθών αναλάβω σε”, έχουν δημιουργήσει 4 σελιδοδείκτες εμπνευσμένους από το βιβλίο με αποσπάσματά του, τους οποίους και προσέφεραν ως ενθύμιο στον συγγραφέα . Η συνάντηση έγινε στη Δημοτική Βιβλιοθήκη της πόλης, ένα κτίριο κόσμημα σε χώρο που μας παραχωρήθηκε. Ο κ. Τέντες ,ιδιαίτερα καλλιεργημένος άνθρωπος, μίλησε στα παιδιά για τη συγγραφή, τη Λογοτεχνία, την Ιστορία αλλά και για τη σύγχρονη εποχή και τα χαρακτηριστικά της  με τρόπο κατανοητό και φιλικό και ο λόγος του τα γοήτευσε. Τα παιδιά διατύπωσαν ερωτήματα προς τον συγγραφέα, τα οποία όπως και ο ίδιος σχολίασε, είχαν αξιοθαύμαστη ωριμότητα και εύστοχες παρατηρήσεις για το περιεχόμενο του βιβλίου του και άκουσαν  με προσοχή τις συμβουλές του. Ιδιαίτερα φιλόξενος έκλεισε τη συνάντηση με ένα γλυκό κέρασμα και άφησε την όμορφη αίσθηση στα παιδιά ότι οι συγγραφείς είναι πρόσωπα πραγματικά αλλά και ταυτόχρονα ξεχωριστά και ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένα σε σημαντικές αξίες.

Ίσως σας ενδιαφέρουν…