Έκθεση αποτίμησης του προγράμματος των Ομίλων Φιλαναγνωσίας και Δημιουργικής Γραφής

Το σχολικό έτος 2022-2023 λειτούργησαν στο σχολείο δύο εκπαιδευτικοί όμιλοι με θέμα τη Λογοτεχνία και τη Δημιουργική γραφή. Συμμετείχαν 21 μαθητές από όλα τα τμήματα της Γ΄Γυμνασίου. Ο κύριος στόχος της φιλαναγνωσίας που μετουσιώνεται σε δημιουργική έκφραση και αισθητική απόλαυση πραγματοποιήθηκε μέσα από μια σειρά βιωματικών και διαδραστικών δραστηριοτήτων. Οι μαθητές προσέγγισαν ποιήματα και διηγήματα σπουδαίων Ελλήνων λογοτεχνών, μελέτησαν μυθιστορήματα δύο συγγραφέων, των οποίων κείμενα συμπεριλαμβάνονται στα σχολικά εγχειρίδια (Τ. Τίγκα και Μ. Κλιάφα),συνάντησαν την κ. Τίγκα στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Τρικάλων σε μια ουσιαστική συζήτηση για τη Λογοτεχνία, εκφράστηκαν δημιουργικά μέσα από την παραγωγή δικών τους έργων και “ντύνοντας” με δραματοποίηση, χορό και τις Νέες Τεχνολογίες επιλεγμένα έργα παρουσίασαν ένα ολοκληρωμένο σύνολο δραστηριοτήτων σε όλο το χρονικό διάστημα. Η θετική αποτίμηση του έργου των ομίλων από τους ίδιους τους μαθητές εστιάζει στη βιωματικότητα, στον ομαδικό ή/και συνεργατικό τρόπο δουλειάς, στην ελευθερία της έκφρασης και στη γόνιμη πρόκληση της φαντασίας. Το σύνολο των δραστηριοτήτων και οι εργασίες που αναπτύχθηκαν περιλαμβάνονται στην παρακάτω παρουσίαση.

Οι υπεύθυνες των εκπαιδευτικών ομίλων
                                                                Ε. Μούσα
                                                                Δ. Ντινίδου

Brown and Beige Minimalist Modern illustrated Book Lover Presentation από Ελενη Μούσα