Δειγματική διδασκαλία στο μάθημα της Φυσικής

Την Τρίτη 21.02.2023, κατά τη διάρκεια της 2ης και 3ης ώρας του ωρολόγιου προγράμματος, πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου μας δίωρη δειγματική διδασκαλία στο μάθημα της Φυσικής Β’ Γυμνασίου από τον εκπαιδευτικό Μιχαλάκη Μιχαήλ ΠΕ 04.01.

Το αντικείμενο της διδασκαλίας ήταν η «Κινητική και Βαρυτική Δυναμική Ενέργεια» και οι μαθητές που έλαβαν μέρος ανήκουν στο τμήμα Β1.

Συγκεκριμένα, στο εργαστήριο θετικών επιστημών του σχολείου οι εν λόγω μαθητές χωρισμένοι σε ισάριθμες ομάδες κλήθηκαν να «ανακαλύψουν» τους παράγοντες από τους οποίους εξαρτώνται αυτά τα δυο μεγέθη που μελετώνται στην ενότητα που διδάσκονται.

Συνεργάστηκαν, αναρωτήθηκαν, προβληματίστηκαν, πειραματίστηκαν και εν τέλει κατέληξαν στα συμπεράσματά τους.

Τη διδασκαλία παρακολούθησαν οι κάτωθι:

Ηλείας Ζαφειριάδης, υπεύθυνος Σ.Ε.Ε κ. Μακεδονίας

Σωτήριος Μανδηλιώτης, υπεύθυνος ΕΚΦΕ Σερρών

Αθανάσιος Ελευθεράκος Π.Ε 04.02, εκπαιδευτικός του 4ου Γυμνασίου Σερρών

Πασχάλης Σαμαράς Π.Ε 04.04, εκπαιδευτικός του 4ου Γυμνασίου Σερρών

Χαρπουζάνη Ζωή Π.Ε 02, εκπαιδευτικός του 4ου Γυμνασίου Σερρών

Μετά την ολοκλήρωση της παρουσίασης – διδασκαλίας ακολούθησε εποικοδομητική συζήτηση μεταξύ των παρευρισκόμενων καθηγητών με στόχο την ανατροφοδότηση του διδάσκοντα όσον αφορά την καταβληθείσα προσπάθεια δημιουργικής αξιοποίησης την ανωτέρω ενότητας της διδακτέας ύλης.