Δειγματική διδασκαλία στο μάθημα της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Γ΄ Γυμνασίου

Τη Δευτέρα 20/02/2023 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας από τη Φιλόλογο Ζωή Χαρπουζάνη δίωρη δειγματική διδασκαλία στο μάθημα της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας στο τμήμα Γ1. Μέσα από το κείμενο της Ρέας Γαλανάκη «Η μεταμφίεση» και το ποίημα της Κικής Δημουλά «Σημείο Αναγνωρίσεως» οι μαθητές και οι μαθήτριες διαπίστωσαν τις δυσκολίες και τα εμπόδια που πρέπει να ξεπεράσουν οι γυναίκες διαχρονικά, τις κοινωνικές συμβάσεις που χρειάζεται να αντιπαλέψουν για να πραγματοποιήσουν τα όνειρά τους. Οι μαθητές και οι μαθήτριες ήρθαν σε επαφή και απόλαυσαν δύο σπουδαία λογοτεχνικά κείμενα, προβληματίστηκαν και συνεργάστηκαν.

Τη διδασκαλία παρακολούθησαν οι Φιλόλογοι του σχολείου: Καμαράκη Μάρθα, Καρανάσιου Αρετή, Κόνιαρη Ελευθερία, Μούσα Ελένη, Ντινίδου Δέσποινα, Παπάζογλου Ζηνοβία, Πελτέκη Μαρία.

Ακολούθησε συζήτηση μεταξύ των Φιλολόγων που παρακολούθησαν τη δειγματική διδασκαλία στο πλαίσιο της ανατροφοδότησης με τη διδάσκουσα.