Συμμετοχή στην 40η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα «Ο ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ»

Το Σάββατο 18 Φεβρουαρίου οι μαθητές του σχολείου μας Αβραμίδης Αιμίλιος της Γ΄ τάξης και Αραμπατζής Στέλιος της Β΄ τάξης, οι οποίοι διακρίθηκαν στο διαγωνισμό «Θαλής» της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας, πήραν μέρος στην 40η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα «Ο ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ». Εξεταστικό κέντρο ήταν τα εκπαιδευτήρια «Ο Απόστολος Παύλος» στην Πυλαία Θεσσαλονίκης.

Τις προηγούμενες ημέρες οι δύο μαθητές προετοιμάστηκαν εντατικά με την καθοδήγηση της μαθηματικού του σχολείου μας Πολυξένης Νεράντζη.

Ευχόμαστε στο Στέλιο και τον Αιμίλιο να διακριθούν και πάλι. Ας σημειωθεί ότι από τους επιτυχόντες του «ΑΡΧΙΜΗΔΗ» θα επιλεγούν οι ομάδες που θα συμμετάσχουν στη Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα και στη Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα Νέων.