Mαθητές μας προκρίθηκαν να συμμετάσχουν στην Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Καθηγητών του σχολείου μας συγχαίρει θερμά τους μαθητές μας ΑΡΑΜΠΑΤΖΗ ΣΤΕΛΙΟ της Β΄ τάξης και ΑΒΡΑΜΙΔΗ ΑΙΜΙΛΙΟ της Γ΄ τάξης που είναι επιτυχόντες στο διαγωνισμό «Θαλής» της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας.

Οι μαθητές μας προκρίθηκαν να συμμετάσχουν στην Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα «Ο ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ», η οποία είναι προγραμματισμένη για τις 18 Φεβρουαρίου 2023. Από τα αποτελέσματα του «ΑΡΧΙΜΗΔΗ» θα επιλεγούν οι ομάδες που θα συμμετάσχουν στη Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα και στη Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα Νέων.

Η διάκριση των δύο μαθητών μας είναι ιδιαίτερα σημαντική, διότι στο νομό μας οι επιτυχόντες μαθητές γυμνασίου είναι συνολικά έξι, τρεις της Β΄ Γυμνασίου και τρεις της Γ΄. Ευχόμαστε στον Αιμίλιο και το Στέλιο καλή επιτυχία και στην Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα «Ο ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ».