Διδακτική επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη των ομίλων φιλαναγνωσίας και δημιουργικής γραφής

Στις 24/1/2023 οι όμιλοι φιλαναγνωσίας και δημιουργικής γραφής του 4ου Γυμνασίου Σερρών με τις υπεύθυνες καθηγήτριες κ. Μούσα Ελένη και κ. Ντινίδου Δέσποινα πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη.

Αρχικά, οι μαθητές επισκέφθηκαν τον Λευκό Πύργο και περιηγήθηκαν στη μόνιμη έκθεση που στεγάζει και αφορά τη Θεσσαλονίκη από την εποχή της ίδρυσής της το 316/15 π.Χ. μέχρι τις μέρες μας. Ακολούθησε επίσκεψη και ξενάγηση στο Μουσείο Κινηματογράφου της πόλης στην αποθήκη Α΄ του λιμανιού, όπου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να μυηθούν στην τέχνη του σινεμά και να υλοποιήσουν βιωματικά το εκπαιδευτικό πρόγραμμα  «Φιλμοτεχνία», που σχετίζεται με τη μετατροπή λογοτεχνικού κειμένου σε σενάριο και την κινηματογράφισή του. Η επίσκεψη στην πόλη ολοκληρώθηκε με περίπατο στην παραλία και στάση για φαγητό.

Οι μαθητές στο σύνολό τους αποτίμησαν θετικά τις ποικίλες εμπειρίες  που αποκόμισαν και εκφράστηκαν με ενθουσιασμό και ικανοποίηση.