Παρακολούθηση της παράστασης «ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΜΕ ΤΗ ΒΑΛΙΤΣΑ» του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος

Ένα διάλειμμα από το καθημερινό ωρολόγιο πρόγραμμα μαθημάτων είχαν οι μαθητές της Γ‘ τάξης του σχολείου μας την Τρίτη, 14 Μαρτίου 2017. Τα παιδιά παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση «ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΜΕ ΤΗ ΒΑΛΙΤΣΑ» του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος, στο θέατρο της Μονής Λαζαριστών στη Θεσσαλονίκη. Οι μαθητές καθώς και οι συνοδοί καθηγητές του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν τον κόσμο του θεάτρου μέσα από ένα έργο  που απευθύνεται σε παιδιά και ενήλικους θεατές, με το οποίο ο πολυβραβευμένος βρετανός θεατρικός συγγραφέας Μάικ Κένι αγγίζει ένα εξαιρετικά επίκαιρο θέμα, σε μια παράσταση που έχει στόχο να ευαισθητοποιήσει όλους μας σχετικά με το μεγάλο πρόβλημα της προσφυγιάς και της αναγκαστικής και βίαιης μετανάστευσης.

Ευχαριστούμε τις καθηγήτριες του σχολείου μας κ.κ. Ντινίδου Δέσποινα, Παπάζογλου Ζηνοβία, Χατζή Ελισάβετ, Καρανάσιου Αρετή και Μούσα Ελένη που οργάνωσαν άψογα την διδακτική αυτή εμπειρία.