Εκπαιδευτική Δράση σε συνεργασία με το ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ

Εκπαιδευτική Δράση σε συνεργασία με το ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ – Επίσκεψη της κινητής μονάδας ΟΔΥΣΣΕΑΣ

Στις 9 Μαρτίου 2017, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη μαθητών- τριων της τρίτης (Γ΄) τάξης  του Γυμνασίου στο Κινητό Εργαστήριο Ενημέρωσης ¨ΟΔΥΣΣΕΑΣ¨ στις Σέρρες με θέμα την ασφάλεια στο διαδίκτυο.

«Το Χαμόγελο του Παιδιού» στο πλαίσιο των δράσεων του για την ενημέρωση παιδιών,  γονέων και εκπαιδευτικών σχετικά με τα θέματα ασφάλειας,  αλλά και όλων των θεμάτων που τους απασχολούν,  όπως η ασφαλής πλοήγηση στο διαδίκτυο, το cyber bullying, ο σχολικός εκφοβισμός, η κακοποίηση και πολλά άλλα, διαθέτει μια νέα κινητή μονάδα ενημέρωσης και εκπαίδευσης σχετικά με την ασφαλή χρήση της τεχνολογίας.

Η νέα κινητή μονάδα του Χαμόγελου έχει ως λειτουργικό σκοπό την ενημέρωση παιδιών, γονέων και εκπαιδευτικών για τη σωστή χρήση της τεχνολογίας (καλή και κακή χρήση internet), καθώς και για την αξιοποίηση των νέων τεχνολογιών μέσω διαδραστικής πλατφόρμας.

Η δράση του «ΟΔΥΣΣΕΑ» πραγματοποιείται πανελλαδικά υπό την αιγίδα και με τη συνεργασία του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.