Διδακτική επίσκεψη στο Μουσείο Παγωτού-Θεματικό Πάρκο της ΚΡΙ-ΚΡΙ

Την Τετάρτη, 27/3/2024, οι μαθητές της Α’ τάξης του Γυμνασίου μας επισκέφτηκαν το πρώτο στην Ελλάδα Μουσείο Παγωτού-Θεματικό Πάρκο της ΚΡΙ-ΚΡΙ, που βρίσκεται στις Σέρρες και άνοιξε τις πύλες του πρόσφατα.

Το Μουσείο Παγωτού είναι ένα μοναδικό και σύγχρονο Θεματικό Πάρκο εκπαιδευτικού και ψυχαγωγικού χαρακτήρα, που δημιουργήθηκε από τη σερραϊκή βιομηχανία γάλακτος ΚΡΙ-ΚΡΙ, η οποία συμπληρώνει φέτος 70 χρόνια ιστορίας.

Το «Εργοστάσιο Παγωτού» είναι ένα φιλόξενο και βιωματικό Πάρκο και Μουσείο Παγωτού, όπου οι μαθητές μας ξεναγήθηκαν σε έξι διαφορετικές αίθουσες, ταξιδεύοντας στον χρόνο, ανακαλύπτοντας τα μυστικά του παγωτού, την ιστορία καθώς και την εξέλιξή του, ενώ στο τέλος είχαν την ευκαιρία να παρασκευάσουν και να δοκιμάσουν τη δική τους αγαπημένη γεύση στο εργαστήρι παγωτού.

Η εμπειρία ξενάγησης ήταν εντυπωσιακή και ενθουσίασε τους μαθητές.

Συνοδοί καθηγητές ήταν: κ. Βίτσιου Μαρία, κ. Καμαράκη Μάρθα,

κ. Καρανάσιου Αρετή, κ. Λιούσας Βασίλειος, κ. Φέλη Γαρυφαλλιά.