Δράση στο πλαίσιο της Διεθνούς ημέρας για την εξάλειψη των φυλετικών διακρίσεων και του ρατσισμού στην κοινωνία και την εκπαίδευση.

Την Τετάρτη 21 Μαρτίου 2018  τo 4o Γυμνάσιο  Σερρών σε συνεργασία με τον Συμβουλευτικό Σταθμό Νέων (Σ.Σ.Ν.) θα πραγματοποιήσει δράση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης για τους/τις  μαθητές/τριες  του σχολείου. Η παραπάνω δράση εντάσσεται στο πλαίσιο της Διεθνούς ημέρας για την εξάλειψη των φυλετικών διακρίσεων και του ρατσισμού στην κοινωνία και την εκπαίδευση.

Προσκεκλημένος ομιλητής στην εκδήλωση θα είναι ο  Ομότιμος καθηγητής του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης κ. Τσιάκαλος Γεώργιος, ο οποίος θα αναπτύξει το θέμα: Η διαφορά ως αναφαίρετο δικαίωμα… Οδηγός Αλληλεγγύης, Σεβασμού και Αποδοχής»