Η Δικαιοσύνη πάει σχολείο!

Την Πέμπτη 1 Φεβρουαρίου 2024 το τμήμα Γ3 της Γ΄τάξης του σχολείου μας  με συνολικά 23 μαθητές/τριες πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Δικαστικό Μέγαρο Σερρών. Η επίσκεψη που εντάσσεται στο πρόγραμμα «Η Δικαιοσύνη πάει σχολείο» και υλοποιείται από την Υπηρεσία Επιμελητών Ανηλίκων έγινε στα πλαίσια του μαθήματος της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής που διδάσκεται στην Γ΄τάξη. Υπεύθυνος της επίσκεψης ήταν ο καθηγητής του σχολείου μας Σκαλτσάς Γεώργιος ΠΕ 78 και συνοδός εκπαιδευτικός ο Παρασκευόπουλος Ιωσήφ ΠΕ11. Οι υπεύθυνες Επιμελήτριες Ανηλίκων κ.κ. Πέτσα Βασιλική και Χατζηβασιλείου Ελένη υλοποίησαν την παρουσίαση του Προγράμματος ως εξής:

Α. στο πρώτο μέρος, εισηγήτρια του οποίου ήταν η κα Πέτσα Β., έγινε μια γενική αναφορά στις παραβάσεις, την παραβατικότητα,  τις προβλεπόμενες ποινές και την ευθύνη των γονέων.

Β. στο δεύτερο μέρος η κα Χατζηβασιλείου Ε. παρουσίασε τις παραβάσεις που σχετίζονται με τον Κ.Ο.Κ.

Γ. στο τρίτο μέρος πραγματοποιήθηκε η «εικονική δίκη» με τη συμμετοχή όλων των μαθητών/τριών.