Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μαξίμειο Πνευματικό και Πολιτιστικό Κέντρο της Ιερά Μητροπόλεως Σερρών

Εκπαιδευτική επίσκεψη πραγματοποίησε η Γ5 τάξη του 4ου Γυμνασίου ΣΕΡΡΩΝ στις 6/2/2024 στο Μαξίμειο Πνευματικό και Πολιτιστικό Κέντρο της Ιερά Μητροπόλεως Σερρών, και στην σχολή αγιογραφίας που στεγάζεται στο Ίδρυμα, στα πλαίσια του μαθήματος των θρησκευτικών.
Τους μαθητές συνόδευαν οι καθηγήτριες κ. Αθανασιάδου Ολυμπία Θεολόγος και η κ. Ανθιμίδου Αγγελική εικαστικός .
Την ξενάγηση στους χώρους της Βιβλιοθήκης του Μαξιμείου την έκανε ο Πρωτοπρεσβύτερος π. Ιορδάνης Θεμελίδης , Διευθυντής του Πνευματικού και Πολιτιστικού Κέντρου, ενώ στην σχολή Αγιογραφία του Μαξιμείου ο Πρωτοπρεσβύτερος Βασίλειος Βασιλάκης καθηγητής της σχολής αγιογραφίας.
Ο καθηγητής έδειξε στους μαθητές έργα μαθητών της σχολής προηγούμενων ετών, σε διάφορα στάδια αγιογραφίας και σχεδίασε μπροστά τους, κάνοντάς τους ένα μικρό μάθημα.
Οι μαθητές έμειναν ενθουσιασμένοι απ όλα όσα είδαν και άκουσαν από την επίσκεψη.