Σχολική γιορτή της 28ης Οκτώβρη 2023 – 2024

Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε η εορταστικη εκδηλωση για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 στον χώρο εκδηλώσεων του σχολείου μας. Προηγήθηκε η καθιερωμένη τελετή παράδοσης της Σημαίας και ο ορισμός Σημαιοφόρου και Παραστατών καθώς και η απονομή Αριστείων και Βραβείων σχολικού έτους 2022-2023. Ακολούθησε πανηγυρικός λόγος για το Έπος τού ’40 και στη συνέχεια παρουσίαστηκε θεατρικό δρώμενο με τίτλο ” Οι σαλταδοροι”. Οι μαθητές που συμμετείχαν ζωντάνεψαν τα γεγονότα του Β΄ Παγκοσμίου πολέμου στην Ελλάδα με τη βοήθεια πλούσιου οπτικοακουστικού υλικού. Τη γιορτή πλαισίωνε η χορωδία του σχολείου μας που τραγούδησε επετειακά τραγούδια, δίνοντας ένα ιδιαίτερο χρώμα και παλμό στην εκδήλωση.

Υπεύθυνοι της γιορτής ήταν οι:

Ζίχναλη Μαρία – Σκαλτσάς Γιώργος (κείμενα, θεατρικά, δρώμενα)

Λαμπρόπουλος Βασίλειος (πολυμέσα)

Ζάραλη Δαμιάνα (μουσική, χορωδία, ορχήστρα)

Ανθυμίδου Αγγελική (σκηνικά)

Σαμαράς Πασχάλης (ήχος)

Η Δευθύντρια, του 4ου Γυμνασίου, κ. Ευαγγελία Σκέμπερη, έκλεισε τη γιορτή επισημαίνοντας:

Στις 28 του Οκτώβρη του 1940 ο φασισμός, που ταυτίζεται με την έννοια του σκοταδισμού και της καταπίεσης, χτυπούσε την πόρτα της Ελλάδας. Το ΟΧΙ του Μεταξά έγινε σημαία, σύμβολο, κραυγή στα στόματα όλων των Ελλήνων και μετουσιώθηκε σε πορεία μεγαλειώδους νίκης, με καταλυτικές εξελίξεις, απαράμιλλης σημασίας για τις συμμαχικές δυνάμεις και την τελική έκβαση του πολέμου. Ο φασισμός όμως, το ‘τέρας’, δεν εισβάλλει πάντα με τη μορφή του κατακτητή. Εν έτει 2023 το τέρας παρουσιάζει πολλαπλά πρόσωπα και επεκτείνεται σε όλες τις πτυχές της δημόσιας ζωής. Στην Ελλάδα της κρίσεως, ανθρωπιστικές αξίες και αρχές τείνουν να εκλείπουν ολοένα και περισσότερο από την καθημερινή ζωή. Με την προσφυγική και οικονομική κρίση να μαστίζουν όλα τα κοινωνικά στρώματα, με τη σύρραξη του πολέμου στη γειτονιά μας, στη Μ. Ανατολή, ο πολίτης μοιάζει ευάλωτος μπροστά στο πρόσωπο του φόβου και της αβεβαιότητας. “Όποιος δεν φοβάται το πρόσωπο του τέρατος, πάει να πει ότι του μοιάζει. Η πιθανή προέκταση του αξιώματος είναι, να συνηθίσουμε τη φρίκη, να μας τρομάζει η ομορφιά,” είπε ο μεγάλος Μάνος Χατζηδάκις. Όταν όμως το πρόσωπο του τέρατος πάψει να μας τρομάζει, τότε πρέπει να φοβόμαστε… γιατί αυτό σημαίνει ότι έχουμε αρχίσει να του μοιάζουμε. Και το μόνο αντίδοτο για να μη συμβεί αυτό είναι η παιδεία!

Λ.Σ