Let’s do it Greece «Γίνε η αλλαγή που περιμένεις»

Το 4ο Γυμνάσιο συμμετέχει ενεργά στην πανελλήνια κίνηση εθελοντισμού Let’s do it Greece. Πρόκειται για μια εβδομάδα δράσεων μέσα στη σχολική μονάδα, με σκοπό να υιοθετηθεί ο σχολικός χώρος ως πεδίο δράσης  καθαρισμού και βελτίωσης του περιβάλλοντος.

Το «Let’s do it» αποτελεί τη μεγαλύτερη και πιο αναπτυσσόμενη εθελοντική καμπάνια καθαρισμού σε παγκόσμια κλίμακα καθώς κάθε χρόνο χιλιάδες πολίτες από κάθε μεριά του πλανήτη καθαρίζουν τις χώρες τους, περνώντας το μήνυμα για τη βελτίωση του πλανήτη  και την προστασία του φυσικού και αστικού περιβάλλοντος

.

Στο σχολείο μας, τα παιδιά της Β4 τάξης ένωσαν τις δυνάμεις τους στο πλαίσιο της δράσης  «Let’s do it Greece» καθώς   καθάρισαν και καλλώπισαν ένα κομμάτι της αυλής με λεβάντες και θάμνους, μυήθηκαν στον εθελοντισμό και άλλαξαν το περιβάλλον τους σε μία ώρα. Το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό.    Μπράβο τους!