Διδακτική επίσκεψη στο ΔΙ.ΠΑ.Ε.  ΣΕΡΡΩΝ

Το   Σχολείο  μας  στις  14/12/2023, ημέρα  Πέμπτη, πραγματοποίησε  διδακτική  επίσκεψη  στο  ΔΙ.ΠΑ.Ε.  Σερρών, στο  πλαίσιο  του  Σχεδίου  Δράσης  του  Άξονα  εσωτερικής  αξιολόγησης  σχολικής  μονάδας  «Σχολική  διαρροή – Φοίτηση» (επαγγελματικός  προσανατολισμός). Στη  Δράση  συμμετείχαν  οι  μαθητές  των  τμημάτων  Γ2  και  Γ3, ενώ  υπεύθυνος  καθηγητής  ήταν  ο  κ.Λιούσας  Βασίλειος, συντονιστής  της  Ομάδας  Δράσης  και  συνοδοί  καθηγητές  η  κ.Καμαράκη  Μάρθα  και  η  κ.Κόνιαρη  Ελευθερία, μέλη  της  Ομάδας.

Οι  μαθητές  επισκέφθηκαν  τα  τμήματα  «Οργάνωσης  και  Διοίκησης  Επιχειρήσεων», «Μηχανολόγων  μηχανικών» και  «Μηχανικών  Πληροφορικής  Υπολογιστών  και  Τηλεπικοινωνιών», καθώς  και  τη  βιβλιοθήκη  της  πανεπιστημιούπολης. Κατά  τη  διάρκεια  της  Δράσης  ξεναγήθηκαν  στους  χώρους  των  τμημάτων  (αίθουσες, εργαστήρια) και  της  βιβλιοθήκης,  ενώ  παράλληλα  ενημερώθηκαν  για  τα  προγράμματα  σπουδών, το  αντικείμενο  των  αντίστοιχων  επιστημονικών  τομέων, τον  ρόλο  τους  στην  οικονομική  και  γενικότερα  κοινωνική  πραγματικότητα, την  πρακτική  τους  εφαρμογή  και  τη  σύνδεσή  τους  με  την  αγορά  εργασίας  και  τα  σύγχρονα  επαγγέλματα.

Η  ενημέρωση  κέντρισε  το  ενδιαφέρον  των  μαθητών, οι  οποίοι,  όπως  και  δήλωσαν, αποκόμισαν  σημαντικές  πληροφορίες  που  αφορούν  τη  λειτουργία  ενός  πανεπιστημιακού  ιδρύματος  και  κυρίως  τη  σύνδεσή  του  με  τα  σύγχρονα  επαγγέλματα,  γνώση  που  διευκολύνει  τις  μελλοντικές  εκπαιδευτικές  και  επαγγελματικές  τους  επιλογές.

Ευχαριστούμε  τους  αρμόδιους  του  ΔΙ.ΠΑ.Ε.  που   συνέβαλαν  με  πολλή  προθυμία  στην  πραγματοποίηση  της  παραπάνω  Δράσης.