Διδακτική επίσκεψη του τμήματος Γ5 στη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Σερρών

Την Πέμπτη 4 Απριλίου 2024, 22 μαθητές και μαθήτριες του τμήματος Γ5 του Σχολείου μας επισκέφθηκαν τη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Σερρών. Εκεί ενημερώθηκαν από τη βιβλιοθηκονόμο Μαρία Βραχλιώτου για τις υπηρεσίες που παρέχει η Βιβλιοθήκη, για τη λειτουργία της και τους κανόνες δανεισμού, αλλά και για τον τρόπο αναζήτησης έντυπου και οπτικοακουστικού υλικού στον online κατάλογο των συλλογών της. Στη συνέχεια ξεναγήθηκαν στο παιδικό/εφηβικό τμήμα της Βιβλιοθήκης, που λειτουργεί στον 1ο όροφο, αλλά και στην Κεντρική Βιβλιοθήκη του 2ου ορόφου, όπου είχαν την ευκαιρία να αναζητήσουν βιβλία ανάλογα με τα ενδιαφέροντά τους και να ξεφυλλίσουν κάποια από αυτά. Παράλληλα ξεναγήθηκαν -μέσω της ιστοσελίδας της Βιβλιοθήκης- στις ψηφιακές συλλογές της και πιο συγκεκριμένα στο «Σεντούκι των e-στοριών» και στο «Μουσικό Αρχείο Γ. Αγγειοπλάστη». Τέλος, οι μαθητές και οι μαθήτριες έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τους χώρους που είναι ειδικά διαμορφωμένοι και προσφέρονται όχι μόνο για ανάγνωση και μελέτη, αλλά και για αναζήτηση στο διαδίκτυο μέσω του σύγχρονου τεχνολογικού εξοπλισμού του Κέντρου πληροφόρησης. Η διδακτική επίσκεψη ολοκληρώθηκε με τις ευχαριστίες των μαθητών και των μαθητριών προς την κα Βραχλιώτου, αλλά και με την υπόσχεση να ξαναεπισκεφτούν τη Βιβλιοθήκη είτε για να κάνουν τις εργασίες τους και να δανειστούν βιβλία είτε για να παίξουν σκάκι!

Συνοδοί ήταν οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου Ζ. Παπάζογλου και Β. Λαμπρόπουλος.