Ημέρα Υποδοχής γονέων των μαθητών/τριών της Α΄ Γυμνασίου

Την Τετάρτη, 27-9-23, στις 5: 15μμ, με χαρά υποδεχθήκαμε στο σχολείο μας, στον καλαίσθητο χώρο του Αμφιθεάτρου του 4ο Γυμνασίου, τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών και μαθητριών μας της Α΄ Γυμνασίου. Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν όλοι οι διδάσκοντες και όλες οι διδάσκουσες της Α΄ Γυμνασίου. Τους γονείς καλωσόρισε η Διευθύντρια του σχολείου κ. Ευαγγελία Β. Σκέμπερη, η οποία τόνισε ότι τα ‘πρωτάκια μας’ είναι πολύ σημαντικά, γιατί αποτελούν το παρόν και το μέλλον του σχολείου και ότι είναι πολύ κρίσιμο για όλους μας να δημιουργήσουμε στέρεες βάσεις συνεργασίας και δίαυλο επικοινωνίας οι εκπαιδευτικοί του σχολείου με τους γονείς. Μέσα από ένα πολύ επεξηγηματικό pp που επιμελήθηκε η καλή συνάδελφος, φιλόλογος Ζηνοβία Παπάζογλου, τους παρουσιάσαμε το σχολείο μας, το σχολείο που θα φιλοξενήσει τα παιδιά τους για τα επόμενα τρία (3) χρόνια, τόσο την υλικοτεχνική υποδομή, όσο και το έμψυχο υλικό. Μιλήσαμε για τη μετάβαση και τις υποχρεώσεις των μαθητών στη νέα βαθμίδα, λύσαμε απορίες, διαλύσαμε φόβους και αμφιβολίες. Κάναμε αναδρομή στην ιστορία του σχολείου, τις δράσεις των προηγούμενων χρόνων, τις διακρίσεις και αποτυπώσαμε το όραμά μας για το μέλλον. Στο τέλος οι συνάδελφοι εκπαιδευτικοί συστήθηκαν, μίλησαν για τις απαιτήσεις το μαθήματός τους και έλυσαν απορίες. Ευελπιστούμε ότι αυτή είναι μόνο η αρχή μιας αγαστής και δημιουργικής συνεργασίας που θα συνεχιστεί και για τα επόμενα χρόνια!