10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023

Στο πλαίσιο της εναρμόνισης του εορτασμού της 10ης Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2023 με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023, με κοινό σύνθημα «Η Κίνηση δίνει Ζωή» και στόχο την ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία εφ’ όρου ζωής, πραγματοποιήθηκαν δραστηριότητες αθλητικού περιεχομένου, υπό την επίβλεψη του καθηγητή Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας κ. Παρασκευόπουλου Ι., σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων του  σχολείου μας.

Οι μαθητές μας, στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας επιδόθηκαν σε αθλητικές δράσεις τόσο σε ομαδικά όσο και σε ατομικά αθλήματα, όπως ποδόσφαιρο,  πετοσφαίριση, επιτραπέζια αντισφαίριση και παρακολούθησαν αγώνες πάλης.

Στόχος της δράσης, μέσω των αθλητικών δράσεων και δραστηριοτήτων, ήταν η αναβάθμιση της Φυσικής Αγωγής προς όφελος όλων των μαθητών/μαθητριών, προκειμένου να αναδειχθεί η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία.