Μια καλή άσκηση για την καρδιά είναι να σκύψεις και να βοηθήσεις κάποιον να σηκωθεί

~John Andrew Holmes

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του 4ου Γυμνασίου Σερρών απέδειξαν για μια ακόμη φορά πως έχουν ανοιχτά τα αυτιά και την καρδιά τους στο κάλεσμα για βοήθεια των συνανθρώπων μας.

Μετά από εισήγησή ενός συμμαθητή τους το Δεκαπενταμελές Συμβούλιο των μαθητών/τριών του Σχολείου, ενεργώντας άμεσα και αυτοβούλως οργάνωσε έρανο μεταξύ των μαθητών/τριών και κατέθεσε ένα αξιοσέβαστο χρηματικό ποσό σε λογαριασμό  για τη νοσηλεία ενός μικρού παιδιού.

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 4ου Γυμνασίου αισθάνονται υπερήφανοι για το ήθος των μαθητών/τριών του σχολείου. Εκφράζοντας δημόσια τη συγκίνησή τους, συγχαίρουν όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες για την πρωτοβουλία τους και τους εύχονται να διατηρήσουν για πάντα τις κοινωνικές ευαισθησίες τους.