Το θέατρο πάει σχολείο

Την Παρασκευή 8 Μαρτίου, ανήμερα της Ημέρας της Γυναίκας, ο κ. Νίκος Βεργίδης, σκηνοθέτης και εξωτερικός συνεργάτης του ΔΗΠΕΘΕ επισκέφθηκε το 4ο Γυμνάσιο Σερρών και αφού προέβαλε ως εκπαιδευτικό υλικό, σχετικό βίντεο που διαθέτει το ΔΗΠΕΘΕ για το θέατρο, μίλησε στους μαθητές της Β, Γ Γυμνασίου και πρωτίστως στον θεατρικό όμιλο του σχολείου μας, για την τέχνη του θεάτρου και την εκφορά του θεατρικού λόγου, αξιοποιώντας ποιήματα κορυφαίων Ελλήνων ποιητών για την γυναίκα και  καλώντας, με μεγάλη επιτυχία, τους μαθητές να συμμετάσχουν βιωματικά στη δράση με αυτοσχεδιασμούς. Την δράση εισηγήθηκε ο κ. Σκαλτσάς Γεώργιος, υπεύθυνος  του θεατρικού πολιτιστικού προγράμματος  του σχολείου.

Ευχαριστούμε τον γνωστό Σερραίο σκηνοθέτη που με τη στήριξη του ΔΗΠΕΘΕ Σερρών ανέλαβε να φέρει τους μαθητές λίγο πιο κοντά στη θεατρική πράξη.