Γνωριμία με τα ένστολα επαγγέλματα

Την Πέμπτη 16/5/2024 οι μαθητές των τμημάτων Γ1,Γ2,Γ3,Γ4 του Σχολείου μας επισκέφθηκαν τη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Σερρών και παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο «Γνωριμία με τα ένστολα επαγγέλματα», το οποίο οργανώνει η Βιβλιοθήκη στο πλαίσιο του επαγγελματικού προσανατολισμού. Συντονιστής της επίσκεψης ήταν ο κ.Λιούσας Βασίλειος και συνοδοί η κ.Καμαράκη Μάρθα, η κ.Καρανάσιου Αρετή, η κ.Κόνιαρη Ελευθερία και ο κ.Παρασκευόπουλος Ιωσήφ, εκπαιδευτικοί του Σχολείου. Η παραπάνω διδακτική επίσκεψη εντάσσεται στο Σχέδιο Δράσης του Άξονα εσωτερικής αξιολόγησης «Σχολική διαρροή – Φοίτηση».

Συγκεκριμένα οι μαθητές ενημερώθηκαν για το επάγγελμα του πυροσβέστη καθώς και για το επάγγελμα του αστυνομικού από τους υπευθύνους του Πυροσβεστικού Σώματος, του Τμήματος Πυρασφάλειας και της Αστυνομικής Διεύθυνσης Σερρών αντίστοιχα. Με τις εμπεριστατωμένες και βιωματικές παρουσιάσεις οι μαθητές του Σχολείου μας ήρθαν σε άμεση επικοινωνία με τα παραπάνω ένστολα επαγγέλματα, αποκομίζοντας πληροφορίες που αφορούν τις σπουδές σχετικά με αυτά, τις δεξιότητες και τα ηθικά εφόδια που απαιτούνται. Επίσης είχαν τη δυνατότητα να εκφράσουν τις απορίες τους και να πάρουν απαντήσεις, πλουτίζοντας έτσι, μέσω του γενικότερου πνεύματος των παρουσιάσεων, τα εφόδιά τους για υπεύθυνες εκπαιδευτικές και επαγγελματικές επιλογές.

Ευχαριστούμε όσους συνετέλεσαν στην πραγματοποίηση της συγκεκριμένης Δράσης.

Ίσως σας ενδιαφέρουν…