ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ  ΕΠΙΣΚΕΨΗ  ΣΤΟ  1ο  και  2ο  ΕΠΑΛ  ΣΕΡΡΩΝ

Την  Τρίτη  16/04/2024  και  την  Τετάρτη  17/04/2024  οι  μαθητές  της  Γ’  τάξης  του  Σχολείου  μας  επισκέφθηκαν  το  1ο  και  2ο  ΕΠΑΛ  Σερρών  αντίστοιχα, στο  πλαίσιο  του  Άξονα  εσωτερικής  αξιολόγησης  «Σχολική  διαρροή – Φοίτηση»  καθώς  και  του  μαθήματος  «Εργαστήρια  Δεξιοτήτων». Υπεύθυνος  των  διδακτικών  επισκέψεων  ήταν  ο  κ.Λιούσας  Βασίλειος  και  συνοδοί  καθηγητές  οι  κ.Ανθυμίδου  Αγγελική, κ.Καμαράκη  Μάρθα, κ.Καρανάσιου  Αρετή, κ.Καφετζή  Βασιλική, κ.Κουκίδης  Κωνσταντίνος  και  κ.Φέλη  Γαρυφαλλιά.

Κατά  τη  διάρκεια  των  διδακτικών  επισκέψεων  οι  μαθητές  ενημερώθηκαν  για  τα  Αναλυτικά  Προγράμματα  των  ΕΠΑΛ  και  ξεναγήθηκαν  στους  χώρους  των  εργαστηρίων, όπου, με  τις  παρουσιάσεις  που  έγιναν, αποκόμισαν  σημαντικές  πληροφορίες  σχετικά  με  τις  δεξιότητες  που  απαιτούνται  στις  αντίστοιχες  ειδικότητες  καθώς  και  για  τη  θέση  του  κάθε  τομέα  στην  αγορά  εργασίας.

Οι  μαθητές  έκριναν  ότι  οι  πληροφορίες  που  αποκόμισαν  ήταν  ενδιαφέρουσες  και  πολύ  σημαντικές  για  τις  μελλοντικές  εκπαιδευτικές  και  επαγγελματικές  τους  επιλογές.

Ευχαριστούμε  όσους  βοήθησαν  στην  υλοποίηση  της  παραπάνω  Δράσης.