3ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός “Η χρυσή τομή στη ζωή μας”

Με 8 ζωγραφικά έργα συμμετείχαν οι μαθητές/τριες της Γ τάξης του 4ου Γυμνασίου Σερρών, στον 3ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό “Η χρυσή τομή στη ζωή μας”, που προκήρυξε το Πρότυπο Γυμνάσιο Ηρακλείου για το σχολικό έτος 2023-2024

Οι μαθητές/τριες έχοντας ως δεδομένα τον ορισμό της χρυσής τομής και την Μαθηματική ακολουθία  του Φιμπονάτσι, σχεδίασαν γραμμικά, με χάρακα και διαβήτη, μια χρυσή σπείρα, μια σπείρα δηλαδή η οποία αναπτύσσεται μέσα σε ένα χρυσό ορθογώνιο, ένα ορθογώνιο με αναλογίες διαδοχικούς αριθμούς της ακολουθίας Φιμπονάτσι.

Στην συνέχεια με αφορμή αυτήν την σπειροειδή διάταξη  και αφήνοντας ελεύθερη την φαντασία τους, δημιούργησαν με μαρκαδόρους και ξυλομπογιές ακουαρέλας, αφηρημένα ή παραστατικά έργα ζωγραφικής.

Μέσα από αυτήν την διαδικασία οι μαθητές /τριες ανακάλυψαν την άρρηκτη σχέση  μεταξύ Μαθηματικών και Εικαστικών Τεχνών, κατανοώντας ότι πολλές φορές στην σύνθεση των εικαστικών έργων  κρύβεται  η Μαθηματική σκέψη.

Συμμετέχοντες μαθητές/τριες:

Κύρκου Ευαγγελία